Jaskinia Ważecka i Liptovská Teplička

Jaskinia Ważecka i Liptovská TepličkaDokąd się dziś wybierzemy? Pogoda nie jest zbyt zachęcająca, a dzieci już od rana marudzą. Mamy w planie jaskinię. Tylko którą? Niedaleko Vrbova jest Jaskinia Bielska, a do Jaskini Ważeckiej trzeba dojechać jakieś 41 km. Dokładnie tak, 30 minut jazdy samochodem. Ale mamy dwa niebagatelne powody, które zaważyły o wyprawie. Otóż Jaskinia Ważecka ma dziesięć razy mniej schodów. Ano właśnie, przejście 874 schodów Jaskini Bielskiej z dziećmi to nie lada wyzwanie :-)
Jaskinia Ważecka i Liptovská Teplička Czytaj całość
 

Wycieczka do pałacu w Markuszowcach (Markušovce)

Wycieczka do pałacu w Markuszowcach (Markušovce)Dzisiaj polecam Wam wycieczkę do Markuszowiec zaraz po wizycie w Lewoczy (Levoča). Więcej o Lewoczy możecie przeczytać tutaj. Dojazd samochodem z centrum Lewoczy zajmuje ok. 15-20 minut. Warto!


Wycieczka do pałacu w Markuszowcach (Markušovce) Czytaj całość
 

Letnia wizyta w Lewoczy (Levoča)

Letnia wizyta w Lewoczy (Levoča)Dawno już nie byłem w Lewoczy. Ostatnio jakieś cztery lata temu, i to poza sezonem. Opis ze zdjęciami znajdziecie tutaj. Może to przez ten czas Lewocza tak mnie oczarowała. Podczas tej wizyty wiele dowiedziałem się o mieście...Letnia wizyta w Lewoczy (Levoča) Czytaj całość
 

Wizyta w pałacu w Strażkach (Strážky)

Wizyta w pałacu w Strażkach (Strážky)Pomysł, by wybrać się do pałacu w Strażkach pojawił się na drugi dzień po wyczerpującej wyprawie w Tatry. Poza tym pogoda nie sprzyjała wędrówkom po górach, więc wybraliśmy się śladami historii. Jak widać na mapie, z Vrbova do pałacu jest tylko 11 kilometrów, dojazd samochodem zajmuje 14 minut. Pałac jest poświęcony pamięci malarza Ladislava Medňanskiego, który w nim zamieszkiwał. To bardzo interesujący twórca, więc tym bardziej cieszy fakt, że w pałacu zgromadzono całkiem pokaźną kolekcję jego dzieł. Mnie, jako „tubylca“, bardzo ucieszyło, że wiele obrazów przedstawiało krajobrazy Spiszu i Tatr. Zwiedzanie pałacu nie ograniczało się jednak do twórczości Ladislava Medňanskiego. Spodobał nam się też wykład dotyczący historii, a ponieważ zwiedzaliśmy zupełnie sami, atmosfera była niemal intymna :-)
Wizyta w pałacu w Strażkach (Strážky) Czytaj całość
 

Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie Wyżne Rużbachy (Vyšné Ružbachy)

Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie Wyżne Rużbachy (Vyšné Ružbachy)Nie był to jeden z tych upalnych sierpniowych dni. Nie chciało nam się iść w góry ani taplać w wodzie (ale z nas lokal-patrioci, co?).
Po długim rodzinnym głosowaniu zdecydowaliśmy, że wybierzemy się do Wyżnych Rużbachów. Wiemy, że i tam jest uzdrowisko, a ponieważ dawno tam nie byliśmy, ciekawość zwyciężyła. 

Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie Wyżne Rużbachy (Vyšné Ružbachy) Czytaj całość
 

Zamek Spiski

Spišský hradZamek Spiski (Spišský hrad) zalicza się do największych kompleksów zamkowych w Europie i jest największym zamkiem na Słowacji. Zajmuje powierzchnię ponad 41 tysięcy m2. Ale nie tylko z powodu wielkości w 1993 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego budowę rozpoczęto w dwunastym wieku i rozbudowywano przez kolejne 600 lat. Dziś już wiele z niego nie zostało, ale bliższe spojrzenie pozwoli dostrzec coś fascynującego w przeszłości tego kolosa, nawet jeśli dotychczas historia wcale Was nie pociągała...

 

Zamek Spiski  Czytaj całość
 
Cieszę się, że artykuł zainteresował Cię. Więc pospiesz się i zarezerwuj nocleg. Oferujemy tanie noclegi we Vrbovie bez prowizji dla pośredników!