Miejscowości i miasta w okolicy

Levoča (Lewocza)

LevočaPierwsza pisemna wzmianka o Lewoczy (Levoča) pochodzi z 1249 roku. Od tego czasu miasto rozwijało się, stopniowo zyskując pozycję najważniejszego ośrodka na Spiszu. Ówczesne bogactwo potwierdzają stojące do czasów obecnych budynki gotyckie i renesansowe. Historyczne centrum miasta w 1950 roku objęto ochroną tworząc tzw. miejski rezerwat zabytków. Całe miasto w przeszłości było otoczone murami obronnymi, które niemal w całości się zachowały. Z piętnastu baszt zachowało się aż sześć, w tym trzy bramy: Koszycka, Polska i Menhardzka, przez które wchodzi się na starówkę.

Levoča (Lewocza) Czytaj całość
 

Poprad

Poprad to największe miasto pod Tatrami i dziesiąte co do wielkości na Słowacji z ponad 54 tys. mieszkańców. Jest wręcz otoczone panoramą Tatr Wysokich i nazywane jest bramą do najniższych (a dla niektórych także najpiękniejszych) spośród najwyższych gór świata.
Leży przy głównym szlaku kolejowym łączącym Bratysławę z Koszycami. Dzięki temu możliwy jest bezproblemowy dojazd praktycznie z każdego zakątka kraju. W przeszłości kolej znacząco przyczyniła się do rozwoju miasta. Pobliskie lotnisko Poprad-Tatry w Popradzie-Wielkiej ma potencjał zachęcenia do przyjazdu w Tatry turystów z całej Europy. Jest to jedno z najwyżej położonych lotnisk w Europie, leży na wysokości 718 m n.p.m.

Choć pierwsza pisemna wzmianka o Popradzie pochodzi z 1256 roku, jego historia jest znacznie dłuższa, o czym świadczą znaleziska ceramiki i broni odkryte w Popradzie, jego dzielnicach i okolicy. Współczesna historia Popradu jako miasta sięga ubiegłego wieku. Do 1923 roku Poprad był tylko jednym z miasteczek składających się na dzisiejsze 54-tysięczne miasto. Dziś te miasteczka są jego dzielnicami. Są to Matejovce, Spišská Sobota, Veľká i Stráže pod Tatrami. Najbardziej interesującym z nich była Spišská Sobota. Dopiero w 1923 roku na mocy rozporządzenia rządu poprzez połączenie kilku mniejszych miasteczek powstało miasto Poprad.

Poprad był i jest uważany za bramę do Tatr Wysokich. Co roku przybywają tu turyści, dla których stanowi on punkt wypadowy do wyżej położonych miejsc Tatr Wysokich w kierunku na Tatrzańską Łomnicę przez Dolny Smokowiec i Nową Leśną albo w przeciwnym kierunku na Staw Popradzki (Popradské pleso).
Poprad Czytaj całość
 

Festiwal EĽRO - Europejskiego Rzemiosła Ludowego

Festiwal EĽRO 2013W tym roku w Kieżmarku odbyła się kolejna edycja festiwalu Europejskiego Rzemiosła Ludowego. Wrzucam kilka zdjęć, żeby przybliżyć tematykę.
Już od kilku lat festiwal EĽRO w Kieżmarku jest miejscem spotkań nie tylko rzemieślników – tych bardziej popularnych czy rzadkich, o których istnieniu wiele osób nie ma pojęcia – lecz również amatorów szermierki historycznej, zespołów folkowych, muzyków, aktorów i innych gości z okolic, których przyciągają bogate tradycje miasta. W tym roku było podobnie. Szkoda tylko, że festiwal nie trwa dłużej. Trzy dni to zdecydowanie za mało jak na taką urokliwą imprezę. Podczas tej imprezy Kieżmark wraca do przeszłości, na ulicach można zobaczyć rzemieślników, poczuć niesamowitą atmosferę, którą tętni miasto. W tym roku jest już za późno, więc nie będę się dłużej rozpisywał, obejrzyjcie zdjęcia... Ale w przyszłym roku nie zapomnijcie: drugi tydzień lipca obowiązkowo w Kieżmarku!

Festiwal EĽRO - Europejskiego Rzemiosła Ludowego Czytaj całość
 

Kežmarok (Kieżmark)

Kežmarok - červený kostolKieżmark (Kežmarok) może się poszczycić dumną historią, jako miasto królewskie otrzymał prawa miejskie od króla Bela IV w 1269 roku. O jego bogatej historii świadczą budynki, które stoją tu do dziś. Choć na każdym zdjęciu Kieżmarku pojawia się zamek, kościół ewangelicki albo drewniany kościół ewangelicki, to miasto posiada o wiele więcej cennych zabytków. Kieżmark leży 7 km od Vrbova, czyli praktycznie 5 minut jazdy samochodem i jak już kiedyś sprawdziłem – zaledwie 7 minut rowerem, bo wystarczy zjechać z góry...
Kežmarok (Kieżmark) Czytaj całość
 

Žakovce

Historia Žakoviec sięga 1209 roku. Ich pierwotna nazwa, od której pochodzi ta współczesna, to "Villa Isaac", czyli osada Izaaka.
Obecnie miejscowość jest znana przede wszystkim z działającego tu Instytutu Chrystusa Najwyższego Kapłana założonego przez księdza Mariána Kuffę, który podał pomocną dłoń ludziom z marginesu społecznego. Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://www.ikv.sk/
Žakovce Czytaj całość
 

Vlková

VlkováVlkova to wieś położona w pobliżu Vrbova, centrów wsi znajduje się 3.5 km od siebie.
Vlková Czytaj całość
 
Cieszę się, że artykuł zainteresował Cię. Więc pospiesz się i zarezerwuj nocleg. Oferujemy tanie noclegi we Vrbovie bez prowizji dla pośredników!

Znajdź nas na Facebooku!