Žakovce

Historia Žakoviec sięga 1209 roku. Ich pierwotna nazwa, od której pochodzi ta współczesna, to "Villa Isaac", czyli osada Izaaka.
Obecnie miejscowość jest znana przede wszystkim z działającego tu Instytutu Chrystusa Najwyższego Kapłana założonego przez księdza Mariána Kuffę, który podał pomocną dłoń ludziom z marginesu społecznego. Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://www.ikv.sk/
Žakovce to w zasadzie najbliższa wioska sąsiadująca z Vrbovem. Centra obu miejscowości są od siebie oddalone o zaledwie 2,5 km drogi samochodem. Ja sam chyba nigdy nie zapomnę Žakoviec, bo w czasach studenckich przejeżdżałem przez nie mnóstwo razy. Jadąc autobusem z Popradu do Vrbova przez Huncovce, czyli najkrótszą możliwą trasą, jedną trzecią czasu zabierają właśnie Žakovce. Bo choć główna droga omija Žakovce, to autobus przejeżdża przez całą wieś, a dokładniej jedzie aż na sam koniec i z powrotem :-). Tak czy inaczej, Žakovce to zwykła podtatrzańska osada, która ma swój urok.
 

Zobraziť Žakovce - Vrbov na väčšej mape
 
Cieszę się, że artykuł zainteresował Cię. Więc pospiesz się i zarezerwuj nocleg. Oferujemy tanie noclegi we Vrbovie bez prowizji dla pośredników!

Znajdź nas na Facebooku!