Poprad

Poprad to największe miasto pod Tatrami i dziesiąte co do wielkości na Słowacji z ponad 54 tys. mieszkańców. Jest wręcz otoczone panoramą Tatr Wysokich i nazywane jest bramą do najniższych (a dla niektórych także najpiękniejszych) spośród najwyższych gór świata.
Leży przy głównym szlaku kolejowym łączącym Bratysławę z Koszycami. Dzięki temu możliwy jest bezproblemowy dojazd praktycznie z każdego zakątka kraju. W przeszłości kolej znacząco przyczyniła się do rozwoju miasta. Pobliskie lotnisko Poprad-Tatry w Popradzie-Wielkiej ma potencjał zachęcenia do przyjazdu w Tatry turystów z całej Europy. Jest to jedno z najwyżej położonych lotnisk w Europie, leży na wysokości 718 m n.p.m.

Choć pierwsza pisemna wzmianka o Popradzie pochodzi z 1256 roku, jego historia jest znacznie dłuższa, o czym świadczą znaleziska ceramiki i broni odkryte w Popradzie, jego dzielnicach i okolicy. Współczesna historia Popradu jako miasta sięga ubiegłego wieku. Do 1923 roku Poprad był tylko jednym z miasteczek składających się na dzisiejsze 54-tysięczne miasto. Dziś te miasteczka są jego dzielnicami. Są to Matejovce, Spišská Sobota, Veľká i Stráže pod Tatrami. Najbardziej interesującym z nich była Spišská Sobota. Dopiero w 1923 roku na mocy rozporządzenia rządu poprzez połączenie kilku mniejszych miasteczek powstało miasto Poprad.

Poprad był i jest uważany za bramę do Tatr Wysokich. Co roku przybywają tu turyści, dla których stanowi on punkt wypadowy do wyżej położonych miejsc Tatr Wysokich w kierunku na Tatrzańską Łomnicę przez Dolny Smokowiec i Nową Leśną albo w przeciwnym kierunku na Staw Popradzki (Popradské pleso).  

Aj keď písomnka zmienka o Poprade, pochádza z roku 1256, história Popradu sa písala už od dávna, o čom svedčia nálezy z keramiky, zbrane, ktoré boli objavené v Poprade a jeho mestských častiach a okolí. Moderná história Popradu ako mesta, sa začala písať ale až v minulom storočí. Poprad do roku 1923 bol len jedným z miest, ktoré tvoria dnešné 54 tisícové mesto. Tieto mestá sú dnes mestské časti Popradu. Ide o Matejovce, Spišskú Sobotu, Veľkú, a Stráže pod Tatrami. Najvýznamnejším z uvedených mestečiek bola Spišská Sobota. Až od roku 1923 na základe vládneho nariadenia zlúčením spomínaných mestečiek vzniklo mesto Poprad.

Poprad bol a stále je považovaný za bránu - východisko do Vysokých Tatier. Každoročne priťahuje turistov, ktorý práve z Popradu smerujú do vyššie položených miest Vysokých Tatier cez Dolný Smokovec smerom do Tatranskej Lomnice cez Starú Lesnú, alebo opačným smerom na Popradské Pleso.
 
Cieszę się, że artykuł zainteresował Cię. Więc pospiesz się i zarezerwuj nocleg. Oferujemy tanie noclegi we Vrbovie bez prowizji dla pośredników!

Znajdź nas na Facebooku!