Poprad

Poprad to największe miasto pod Tatrami i dziesiąte co do wielkości na Słowacji z ponad 54 tys. mieszkańców. Jest wręcz otoczone panoramą Tatr Wysokich i nazywane jest bramą do najniższych (a dla niektórych także najpiękniejszych) spośród najwyższych gór świata.
Leży przy głównym szlaku kolejowym łączącym Bratysławę z Koszycami. Dzięki temu możliwy jest bezproblemowy dojazd praktycznie z każdego zakątka kraju. W przeszłości kolej znacząco przyczyniła się do rozwoju miasta. Pobliskie lotnisko Poprad-Tatry w Popradzie-Wielkiej ma potencjał zachęcenia do przyjazdu w Tatry turystów z całej Europy. Jest to jedno z najwyżej położonych lotnisk w Europie, leży na wysokości 718 m n.p.m.

Choć pierwsza pisemna wzmianka o Popradzie pochodzi z 1256 roku, jego historia jest znacznie dłuższa, o czym świadczą znaleziska ceramiki i broni odkryte w Popradzie, jego dzielnicach i okolicy. Współczesna historia Popradu jako miasta sięga ubiegłego wieku. Do 1923 roku Poprad był tylko jednym z miasteczek składających się na dzisiejsze 54-tysięczne miasto. Dziś te miasteczka są jego dzielnicami. Są to Matejovce, Spišská Sobota, Veľká i Stráže pod Tatrami. Najbardziej interesującym z nich była Spišská Sobota. Dopiero w 1923 roku na mocy rozporządzenia rządu poprzez połączenie kilku mniejszych miasteczek powstało miasto Poprad.

Poprad był i jest uważany za bramę do Tatr Wysokich. Co roku przybywają tu turyści, dla których stanowi on punkt wypadowy do wyżej położonych miejsc Tatr Wysokich w kierunku na Tatrzańską Łomnicę przez Dolny Smokowiec i Nową Leśną albo w przeciwnym kierunku na Staw Popradzki (Popradské pleso).
Poprad Czytaj całość
 

AquaCity Poprad

Ten artykuł nie został przetłumaczony na język polski. Jest on jednak dostępny w języku słowackim na portalu moj-vrbov.sk. Aby zapoznać się z nim w języku słowackim, kliknij na słowacką flagę w prawym górnym rogu.
AquaCity Poprad Czytaj całość
 
Cieszę się, że artykuł zainteresował Cię. Więc pospiesz się i zarezerwuj nocleg. Oferujemy tanie noclegi we Vrbovie bez prowizji dla pośredników!

Znajdź nas na Facebooku!