Tatry Wysokie: ze Starego Smokowca do Schroniska Téry’ego (Téryho chata) - lato 2014

Téryho chataWyprawę do Schroniska Téry’ego (2015 m n.p.m.) można zacząć w Starym Smokowcu lub na Hrebienku (1295 m n.p.m.). Dojście z Hrebienka trwa zwyczajnie 2 h 50 min, jeśli zaś wybierzecie się ze Starego Smokowca, trzeba doliczyć dodatkowo 45 min na dojście na Hrebienok. My wybraliśmy się kolejką linową. Trasę da się przejść w standardowym czasie. Czytaj dalej.
Tatry Wysokie: ze Starego Smokowca do Schroniska Téry’ego (Téryho chata) - lato 2014 Czytaj całość
 

Wycieczka na Polski Grzebień z Tatrzańskiej Polanki

Wycieczka na Polski Grzebień z Tatrzańskiej PolankiWycieczka na Polski Grzebień (Poľský hrebeň, 2200 m n.p.m.) z Tatrzańskiej Polanki (Tatranská polianka, 1005 m n.p.m). Powrót tą samą trasą. Czas: 4 godz. wyjście, 3 godz. zejście. Szlak prowadzi przez most Velický (po 1 godzinie drogi z Tatrzańskiej Polanki), Dom Śląski (Sliezsky dom  po 2 godzinach drogi z Tatrzańskiej Polanki). Trasę można polecić bardziej doświadczonym turystom, którzy przejdą ją w czasie podanym na tablicach informacyjnych. 4 godziny pod górę. Nam aż tak dobrze nie szło :-). A ponieważ należymy do leniwych turystów, udało nam się jeszcze skrócić sobie drogę. Jak? Czytajcie dalej.
Wycieczka na Polski Grzebień z Tatrzańskiej Polanki Czytaj całość
 

Tatry Wysokie – wyprawa na Białe Stawy, Przełęcz pod Kopą i z powrotem przez Zielony Staw

White Pleso, Tatry WysokieKilka wskazówek na pół- lub całodniową wycieczkę w Tatry Wysokie o średnim stopniu trudności. Celem jest Wielki Biały Staw (Veľké biele pleso), z którego można dość na Przełęcz pod Kopą (Kopské sedlo). Zaczynamy w osadzie Tatranské Matliare niedaleko Tatrzańskiej Łomnicy (Tatranská Lomnica) lub na przystanku Biela Voda. Czas wyprawy: 5,5 godziny, a w przypadku przedłużenia trasy – nawet 8 godzin. Wycieczka zaczyna się w osadzie Tatranské Matliare lub na przystanku Biela Voda, w odległości 16 km od Vrbova. Jazda samochodem trwa ok. 20 minut. Zaparkować można na płatnym parkingu w osadzie Biela Voda za Tatranskimi Matliarami - parking kosztował ponad 5 €, więc zdecydowaliśmy się zaparkować w osadzie Tatranské Matliare.
Tatry Wysokie – wyprawa na Białe Stawy, Przełęcz pod Kopą i z powrotem przez Zielony Staw Czytaj całość
 

Tatry Wysokie – Wycieczka do Domu Śląskiego z Tatrzańskiej Polanki

Cesta na Sliezsky domŚrednio trudna trasa. Droga na górę w warunkach zimowych zajmuje około 2,5 godziny, a na dół około 2 godziny. Zaliczamy się do średnio leniwych piechurów.

Tatry Wysokie – Wycieczka do Domu Śląskiego z Tatrzańskiej Polanki Czytaj całość
 

Tatry Wysokie

Nieprzypadkowo dla wielu osób są najpiękniejszą częścią Słowacji, którą każdy Słowak powinien znać ze szkoły. Osobiście ze szkoły zbyt wiele nie pamiętam, ale jedno wiem na pewno - 2655, pewnie tym nie zapunktowałem, bo tę liczbę zna każdy górski uwodziciel :-) Ale teraz poważnie, lodowce z Tatr już znikły, dzięki czemu szczyty stały się dostępne dla nas, zwykłych ludzi, w dolinach, przełęczach i przesmykach zbudowano wygodne ścieżki, na dziesięć szczytów Tatr prowadzą szlaki turystyczne, więc jedyne, co powinno nas interesować to, jak się tam dostać? Można choćby samochodem, ale ci, którym zależy na środowisku znajdą inne sposoby, na przykład Tatrzańską Kolej Elektryczną z Popradu do Starego Smokowca (Starý Smokoviec). Inne punkty wypadowe w Tatry Wysokie, które znajdują się około pół godziny jazdy samochodem z Vrbova to Tatrzańska Łomnica (Tatranská Lomnica) i Szczyrbskie Pleso (Štrbské pleso). Stamtąd możecie wyruszyć na dłuższą wędrówkę lub krótszy spacer, w zależności od Waszej kondycji :-)
Tatry Wysokie Czytaj całość
 
Cieszę się, że artykuł zainteresował Cię. Więc pospiesz się i zarezerwuj nocleg. Oferujemy tanie noclegi we Vrbovie bez prowizji dla pośredników!

Znajdź nas na Facebooku!