Mapa ścieżek rowerowych powiatu Poprad, Kieżmark, Lewocza i całego Kraju Preszowskiego

Mapa ścieżek rowerowych powiatu Poprad, Kieżmark, Lewocza i całego Kraju PreszowskiegoKażdy z nas trochę już w życiu przejechał. Rower to sposób, by zapomnieć o pracy, zostawić stres gdzieś w tyle, naładować energię i rozluźnić się. Mówię oczywiście nie tylko za siebie. W tym artykule chciałbym przedstawić najważniejsze informacje dotyczące oznakowania tras i ścieżek rowerowych. Zapoznajcie się z nim zanim sięgniecie po mapę, którą również zamieszczam. Mapa przedstawia wszystkie trasy rowerowe w Kraju Preszowskim, czyli w okolicy Vrbova, Słowackim Raju, Tatrach Wysokich itd. Oczywiście zamieszczone tu informacje obowiązują w całej Słowacji. Przejdźmy do rzeczy - poniżej krótki tekst i garść przydatnych informacji :-)
Słowackie ścieżki rowerowe są oznaczone charakterystyczną literą „C“, z którą już na pewno musieliście się spotkać. Znaki są umieszczane na słupach, drzewach, skałach, często widać je także na drogach Liptowa, Spiszu, Orawy, w Bańskiej Szczawnicy i Bratysławie... Tak, tak, nigdzie indziej w tym roku jeszcze nie byłem :-). A teraz już całkiem serio...

Słowackie ścieżki rowerowe są oznaczone charakterystyczną literą „C“

Powyżej zamieszczam zdjęcie drogowskazu. Jak widać, tablice wskazują kierunek i odległość od celu. „C“ oznacza ścieżkę rowerową (po słowacku „cyklotrasa“). Co jeszcze można z takiego znaku wyczytać? Co najmniej dwie rzeczy, a mianowicie:

- że jest to paralelna krótsza ścieżka rowerowa, która może się łączyć z dłuższą trasą (czytaj dalej)
- że jest to ścieżka drogowa (czyli z nawierzchnią asfaltową).

O tym, że jakaś ścieżka jest alternatywna można poznać po kolorze:

czerwona – tym kolorem oznacza się tylko ścieżki EuroVelo (ścieżki przebiegające przez kilka krajów, magistrale rowerowe, długie trasy, jednym słowem duże pętle i trasy).
niebieska – tym kolorem oznacza się trasy paralelne do ścieżek EuroVelo, magistrali rowerowych, dłuższe lub regionalne ścieżki rowerowe o umiarkowanym stopniu trudności, dłuższe lub edukacyjne ścieżki rowerowe o umiarkowanym stopniu trudności;
zielona – ten kolor symbolizuje ścieżki rowerowe o średnim stopniu trudności, prozdrowotne pętle rowerowe i ścieżki rowerowe dla rodzin z dziećmi, edukacyjne ścieżki rowerowe o średnim stopniu trudności, edukacyjne prozdrowotne ścieżki rowerowe i edukacyjne ścieżki rowerowe dla rodzin z dziećmi;
żółta – tym kolorem oznacza się łatwe ścieżki rowerowe i dojazdy między ścieżkami i trasami, krótkie dojazdy do różnego rodzaju atrakcji przyrodniczych, obiektów historycznych, technicznych, kulturowych;
czarna – łatwe edukacyjne ścieżki rowerowe.

Ranga ścieżek rowerowych w kolejności malejącej: czerwona niebieska zielona żółta .
Ranga edukacyjnych ścieżek  rowerowych w kolejności malejącej: niebieska zielona czarna .

Po czym poznałem, że trasa będzie prowadziła drogą asfaltową?
Znajdźcie dwie różnice na poniższych obrazkach:

Słowackie ścieżki rowerowe są oznaczone charakterystyczną literą „C“

Ano właśnie, rowerzysta po lewej stronie jedzie po płaskim terenie, ten po prawej ma pod górę. Piktogram po lewej stronie oznacza trasę szosową, a po prawej – trasę dla rowerów górskich.
Ale spotkałem się już z tym, że np. w Słowackim Raju (na zdjęciu poniżej) mój tyłek na rowerze szosowym miał już dość, chociaż oznaczenie sugerowało, że ścieżka jest przeznaczona dla rowerów szosowych. Co prawda droga była asfaltowa i dało się ją przejechać rowerem szosowym, ale bynajmniej nie był to nowy piękny asfalt :-)
A swoją drogą poniższe zdjęcie przedstawia ścieżkę na Dobšinę w Słowackim Raju. O tej trasie jeszcze będziecie mogli usłyszeć na naszej stronie, a właściwie przeczytać :-)

Cyklotrasa

I wreszcie obiecana mapa. To jest oficjalna mapa tras rowerowych Kraju Preszowskiego. Żeby była zawsze pod ręką, zamieszczam ją u siebie. Pobierajcie mapę i wskakujcie na dwa kółka! Fajne jest to, że ścieżki są zaznaczone kolorami. Po kliknięciu na mapę otwiera się odpowiedni plik pdf z opisem tras. Przydatna rzecz. Szczęśliwej drogi!

A swoją drogą na mojej stronie znajdziecie też kilka opisów tras rowerowych z nawigacją GPS. Mogą się przydać!

Mapa ścieżek rowerowych powiatu Poprad, Kieżmark, Lewocza i całego Kraju Preszowskiego

Powyższa mapa to tylko wycinek tras rowerowych pobrany z portalu Kraju Preszowskiego. Link do pełnej publikacji znajdziecie tutaj.

 
Cieszę się, że artykuł zainteresował Cię. Więc pospiesz się i zarezerwuj nocleg. Oferujemy tanie noclegi we Vrbovie bez prowizji dla pośredników!

Znajdź nas na Facebooku!