Wycieczka rowerowa z Vrbova na Hrebienok w Tatrach Wysokich

Wycieczka rowerowa z Vrbova na Hrebienok w Tatrach WysokichStopień trudności 7/10, długość trasy 33 - 73 km, zalecany rower crossowy lub szosowy.

W pewne zachmurzone przedpołudnie, w sierpniu 2014 r. zdecydowaliśmy się z żoną wybrać do Starego Smokowca. Żeby namówić żonę na wycieczkę, musiałem uciec się do podstępu – celem miała być cukiernia w Starym Smokowcu, w której po ostatniej wyprawie w góry pałaszowaliśmy pyszne ciasto :-) Całymi dniami wyczekiwaliśmy na dobrą pogodę, ale ta wciąż nie nadchodziła. Przed południem nie padało, więc wybraliśmy się na wycieczkę uzbrojeni w kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe. Te drugie bardzo nam się przydały, bo po przyjeździe do Starego Smokowca, po przelotnych opadach tu i ówdzie, porządnie się rozlało. Trzecie ciastko zjedzone, a deszcz ciągle nie ustawał. Po godzinie siedzenia w cukierni wybraliśmy się w drogę powrotną – opatuleni w płaszcze przeciwdeszczowe! :-)
Trasa zaczynała się w Vrbovie – punktem wypadowym był Żółty Dom, gdzie znajduje się także wypożyczalnia rowerów. Akurat są świeżo serwisowane, więc powinny być OK. Wszystkie dostępne rowery były górskie, my zaś mamy crossowe. Z Vrbova wybraliśmy się główną drogą na Žakovce, dalej na Huncovce. W Wielkiej Łomnicy trzeba skręcić na Tatrzańską Łomnicę i wreszcie dojeżdżacie do Smokowców, w tym do Starego Smokowca, pod Hrebienkiem, do upragnionego celu – cukierni :-)Teren już od Vrbova jest pagórkowaty. Później z Huncoviec do Tatrzańskiej Łomnicy jest w miarę płasko. A dalej trzeba się liczyć z niewielkim, ale w zasadzie ciągłym pedałowaniem pod górkę aż do cukierni :-). Jeśli chcecie sobie wydłużyć trasę, ze Starego Smokowca można wjechać aż na Hrebienok – prowadzi tam asfaltowa droga. W ten sposób wydłużycie trasę o ok. 3,5 km, za to z porządną różnicą wzniesień. Odcinek ten jest zaznaczony na mapie (odcinek między literami C i D). Nagrodą będą piękne widoki podtatrzańskich wiosek.

W drogę powrotną można się wybrać tą samą trasą albo, jeśli macie dobrą kondycję, możecie się wybrać w kierunku na Poprad i zrobić pętlę z Popradu na Hozelec, Úsvit, Žakovce i Vrbov. Zaletą takiej pętli jest fakt, że od Hozelca aż do Žakoviec macie piękną asfaltową drogę bez żadnych samochodów. Ale uwaga! W ten sposób trasa razem z wjazdem na Hrebienok będzie miała już ponad 70 km.

My wybraliśmy najprostszą drogę powrotną – tak jak przyjechaliśmy. Padało, więc nie było powodu, żeby przedłużać wycieczkę. Ale dzięki kapryśnej aurze mieliśmy straszny ubaw! Ciągle padało, droga schodziła w dół, a woda spływająca po twarzy, oczach i plecach robiła swoje. Dlatego też opatuliliśmy się w turystyczne peleryny przeciwdeszczowe. Widzieliście już kiedyś turystę w płaszczu przeciwdeszczowym na rowerze? Kiedy zobaczyłem w tym moją żonę, śmiałem się do rozpuku! Wiatr nadymał płaszcz i wyglądała jak wielki czerwony chrząszcz :-) Następnym razem lepiej się zaopatrzymy. Musimy co sklepy polecają rowerzystom na niepogodę :-)
Wycieczka rowerowa z Vrbova na Hrebienok w Tatrach Wysokich
 
Cieszę się, że artykuł zainteresował Cię. Więc pospiesz się i zarezerwuj nocleg. Oferujemy tanie noclegi we Vrbovie bez prowizji dla pośredników!

Znajdź nas na Facebooku!