Rowerom: Ľubica (pod lesom) - Ruskinovce - Levočská dolina

Ruskinovce - levocska dolina - Lubica - Vrbov Stopień trudności 6/10, długość trasy 33 km, rower górski, czas przejazdu: 2,5 godziny.

Trasa rowerowa prowadząca przez dawną strefę wojskową Javorina. Punkt startowy: dawne koszary w Ľubicy (część pod lasem). Tym razem przejadę koło dawnej wsi Ruskinovce, następnie pod górę na dawne Dvorce i w dół do wsi Levočská Dolina. Trasa odpowiednia na rower górski oraz rodzinną wycieczkę z dziećmi – gorąco polecam!

Rowerom: Ľubica (pod lesom) - Ruskinovce - Levočská dolina Czytaj całość
 

Rowerom: Ľubica (pod lesom) - Ľubické kúpele - Ihľany (Majerka) - Lomnička

Javorina: z Ľubicy, Ľubické kúpele, Lomnička

Stopień trudności 6/10, długość trasy 40 km, tylko rower górski, czas przejazdu: 3 godziny.

Kolejna wycieczka rowerowa na terenie dawnego obwodu wojskowego Javorina. Samochód zaparkowałem w Zaľubicy przy dawnych koszarach. Wy też możecie tak zrobić. Dalej droga jest już spokojna, pusta, wokół cisza i przyroda, która już prawie całkowicie przesłoniła przeszłość związaną z ciężkim sprzętem wojskowym i amunicją. Oto krótka historia tych terenów i okolicznych wiosek, które musiały ustąpić terenom wojskowym. W razie potrzeby trasę można przedłużyć lub skrócić. 
Rowerom: Ľubica (pod lesom) - Ľubické kúpele - Ihľany (Majerka) - Lomnička Czytaj całość
 

Bomba! (Rowerem wokół Vrbova w zimie)

Rowerem wokół Vrbova w zimie

Stopień trudności 8/10, długość trasy 13,4 km, tylko rower górski. Czas: 1,5 h

Boże Narodzenie 2016 było cudowne.
Niewyraźna pogoda bez śniegu i mało przejechanych kilometrów w ciągu roku to argumenty, które przekonały mnie, że na zimowy wypoczynek trzeba zabrać rower. Zanim dotarliśmy do Vrbova, kilka razy byłem pojeździć na Liptowie. Było wspaniale, przeżyłem dni pełne błota, roztopionego śniegu, ale był też dzień ze świeżym puchem. Nie ma się zatem czemu dziwić, że pełen oczekiwania chwyciłem za rower także w Vrbovie. Szybko okazało się, że jestem pod Tatrami.

Bomba! (Rowerem wokół Vrbova w zimie) Czytaj całość
 

Rowerem z Vrbova do Jeziora Szczyrbskiego i z powrotem

Rowerem z Vrbova do Jeziora Szczyrbskiego i z powrotemStopień trudności 7/10, długość trasy 80 km, nawierzchnia odpowiednia dla rowerów szosowych.

Był piękny sierpniowy dzień, pod Tatrami panował przyjemny chłód. Najlepszy czas, żeby znów wskoczyć na rower. Trasa zaczyna się w miejscowości Vrbov, gdzie warto zarezerwować noclegi, a kończy się w miejscowości Jezioro Szczyrbskie (Štrbské pleso) w przyjemnej kawiarni z kocykiem na grzbiecie i nogach. Krótko mówiąc – full wypas, rewelka, wypad jak marzenie…
Rowerem z Vrbova do Jeziora Szczyrbskiego i z powrotem Czytaj całość
 

Mapa ścieżek rowerowych powiatu Poprad, Kieżmark, Lewocza i całego Kraju Preszowskiego

Mapa ścieżek rowerowych powiatu Poprad, Kieżmark, Lewocza i całego Kraju PreszowskiegoKażdy z nas trochę już w życiu przejechał. Rower to sposób, by zapomnieć o pracy, zostawić stres gdzieś w tyle, naładować energię i rozluźnić się. Mówię oczywiście nie tylko za siebie. W tym artykule chciałbym przedstawić najważniejsze informacje dotyczące oznakowania tras i ścieżek rowerowych. Zapoznajcie się z nim zanim sięgniecie po mapę, którą również zamieszczam. Mapa przedstawia wszystkie trasy rowerowe w Kraju Preszowskim, czyli w okolicy Vrbova, Słowackim Raju, Tatrach Wysokich itd. Oczywiście zamieszczone tu informacje obowiązują w całej Słowacji. Przejdźmy do rzeczy - poniżej krótki tekst i garść przydatnych informacji :-)
Mapa ścieżek rowerowych powiatu Poprad, Kieżmark, Lewocza i całego Kraju Preszowskiego Czytaj całość
 

Rowerem z Vrbowa do Czerwonego Klasztoru

Rowerem z Vrbowa do Czerwonego KlasztoruStopień trudności: 8/10, długość trasy 94 km, odpowiednia dla roweru szosowego. Czas: 4,5 godz. (zależy od tempa)

Po tym, jak odwiedziliśmy z żoną Czerwony Klasztor samochodem, postanowiłem, że muszę się tam kiedyś wybrać rowerem. Powodem był efektowny podjazd na Magurę, który jest niesamowitym przeżyciem nawet podczas jazdy samochodem. Na rowerze wrażenia są spotęgowane :-) Ale bez obaw, trasa wcale nie jest karkołomna, pokona ją każdy rowerzysta o umiarkowanie dobrej kondycji.
Rowerem z Vrbowa do Czerwonego Klasztoru Czytaj całość
 

Z Vrbova do Tatrzańskiej Kotliny, Białej Spiskiej, Kieżmarku i z powrotem

Z Vrbova do Tatrzańskiej Kotliny, Białej Spiskiej, Kieżmarku i z powrotem.Trasa przeznaczona dla rowerów szosowych w okolicy Vrbova i Tatr Wysokich. Stopień trudności 7/10, długość trasy 48 km, odpowiednia dla rowerów crossowych i szosowych. Trvanie na cestnom/ Czas przejazdu: do 2 godzin

Trasa tworzy pętlę niewymagającą specjalnych umiejętności. Początkowo czeka Was przewyższenie na trasie z Vrbova do Tatrzańskiej Łomnicy, dalej możecie się spodziewać stosunkowo przyjemnej przejażdżki dla rowerów szosowych czy crossowych przy średniej kondycji rowerzysty. Trasa ma 48 kilometrów, po drodze jest wiele możliwości wydłużenia lub urozmaicenia trasy, a także mnóstwo atrakcji, o czym przeczytacie dalej.
Z Vrbova do Tatrzańskiej Kotliny, Białej Spiskiej, Kieżmarku i z powrotem Czytaj całość
 

Trasa rowerowa Vrbov - Kežmarok

Nowość: Trasa rowerowa Vrbov - Kežmarok

Stopień trudności 2/10, długość trasy 9 km, rower cross lub szosowy

Piękna pogoda w okresie okołoświątecznym na przełomie 2014 i 2015 roku sprawiła, że postanowiliśmy wypróbować nową ścieżkę rowerową w Vrbovie. Trasa zaczyna się nad ulicą Kupeľską, gdzie można znaleźć wiele kwater z naszej oferty. Ścieżka prowadzi w kierunku Kieżmarku. Według google maps ma długość 4,6 kilometra, co dość istotne, bo oznacza, że prowadzi prawie do samego Kieżmarku. Na Vrbov.pl znajdziecie opis trasy sprzed kilku lat, teraz jednak można ją pokonać trochę inaczej...
Trasa rowerowa Vrbov - Kežmarok Czytaj całość
 

Wycieczka rowerowa z Vrbova na Hrebienok w Tatrach Wysokich

Wycieczka rowerowa z Vrbova na Hrebienok w Tatrach WysokichStopień trudności 7/10, długość trasy 33 - 73 km, zalecany rower crossowy lub szosowy.

W pewne zachmurzone przedpołudnie, w sierpniu 2014 r. zdecydowaliśmy się z żoną wybrać do Starego Smokowca. Żeby namówić żonę na wycieczkę, musiałem uciec się do podstępu – celem miała być cukiernia w Starym Smokowcu, w której po ostatniej wyprawie w góry pałaszowaliśmy pyszne ciasto :-) Całymi dniami wyczekiwaliśmy na dobrą pogodę, ale ta wciąż nie nadchodziła. Przed południem nie padało, więc wybraliśmy się na wycieczkę uzbrojeni w kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe. Te drugie bardzo nam się przydały, bo po przyjeździe do Starego Smokowca, po przelotnych opadach tu i ówdzie, porządnie się rozlało. Trzecie ciastko zjedzone, a deszcz ciągle nie ustawał. Po godzinie siedzenia w cukierni wybraliśmy się w drogę powrotną – opatuleni w płaszcze przeciwdeszczowe! :-)
Wycieczka rowerowa z Vrbova na Hrebienok w Tatrach Wysokich Czytaj całość
 

Wycieczka rowerowa do dawnego poligonu wojskowego

Stopień trudności 7/10, długość trasy 42 km, czas ok. 3 h (spokojne tempo), polecany rower crossowy lub rower górski.

Wycieczka rowerowa do dawnego poligonu wojskowegoŁadną pogodę pod Tatrami można wykorzystać także na wyprawę na dawne tereny wojskowe w paśmie Javorina. Jeśli macie rowery, połączcie ruch ze szczyptą historii :-)
Zawsze intrygowała mnie historia tych terenów. Dlaczego? Otóż w 1952 r. moja rodzina została stąd wysiedlona odgórnym nakazem. Nie byli sami. Tereny te musiało opuścić wiele osób. Rewir wojskowy powstał z połączenia miejscowości Blažov, Dvorce, Ľubické Kúpele i Ruskinovce. Moja rodzina pochodziła właśnie z miejscowości Ľubické Kúpele, którą będzie prowadziła nasza trasa. Kiedy byłem mały, dziadek często o tym wspominał, ale niewiele wówczas rozumiałem. Teraz można się dowiedzieć o Ľubickich kúpeľach w sieci. Przeczytajcie ten artykuł (Słowacki) - może trochę inaczej spojrzycie na tę wycieczkę. Albo czytajcie dalej.

Wycieczka rowerowa do dawnego poligonu wojskowego Czytaj całość
 

Trzy małe trasy rowerowe w okolicach Vrbova

Trzy małe trasy rowerowe w okolicach Vrbova

To oczywiste, że w Vrbovie i okolicy można jeździć na rowerze! Tylko trzeba wiedzieć, gdzie i jak. Jak na razie nie udało nam się znaleźć przewodnika po trasach rowerowych opisującego choć jedną trasę w okolicy, która nie prowadzi po głównej drodze, gdzie zwłaszcza w sezonie letnim jest mnóstwo samochodów (dlatego zwracamy się do tych, którzy mogą zrobić coś w tej sprawie, żeby to zmienili). Dlatego dla osób, które nie ruszają się bez roweru, i dla tych, którzy wsiadają na rower tylko wtedy, kiedy już naprawdę nie mają nic innego do roboty, przygotowaliśmy kilka tras widokowych. Przeznaczone są do jazdy na rowerze górskim, ponieważ prowadzą głównie po drogach polnych. Każda z tras powinna wystarczyć na jeden dzień :-) Nie, nie są aż takie długie, ale skoro przyjechaliście na urlop, to pewnie chcecie jeszcze posiedzieć na kąpielisku, wyskoczyć na obiad do miasta, a przed południem może w Tatry lub na wycieczkę... Trasy rowerowe mogłyby być uzupełnieniem aktywnego odpoczynku podczas urlopu...

Weźmiecie ze sobą rowery? Jeśli nie, podajemy listę kwater, które wynajmują rowery:


- kwatera nr 166 oferuje 3 rowery górskie i 1 szosowy
Trzy małe trasy rowerowe w okolicach Vrbova Czytaj całość
 

Najkrótsza trasa: do trzeciego stawu vrbovskiego

Cyklotrasa najkratšia - k tretiemu vrbovskému rybníkuNa mapie zaznaczona kolorem fioletowym; start: Vrbov, cel: trzeci staw vrbovski i z powrotem, czas: około 40 min., stopień trudności: 2/10 Trasa zaczyna się w dowolnym miejscu Vrbova. Należy kierować się w stronę górnej bramy kąpieliska. Tylko nie samochodem! Można się tam dostać w inny sposób – oczywiście rowerem!Najkrótsza trasa: do trzeciego stawu vrbovskiego Czytaj całość
 

Średnia trasa: z Vrbova do stawu kieżmarskiego

Cyklotrasa z Vrbova ku Kežmarskému rybníkuNa mapie trasa ta jest zaznaczona kolorem żółtym; start: Vrbov, cel: staw kieżmarski i z powrotem, czas: ok. 1 h w normalnym tempie, stopień trudności: 3/10.
Trasa zaczyna się w dowolnym miejscu Vrbova. Tylko trzeba wiedzieć, w którym kierunku się wybrać. Jeśli zaczynacie w centrum, przy kościele św. Serwacego, to należy udać się w kierunku Kieżmarku (Kežmarok), czyli w kierunku przeciwnym do kąpieliska.Średnia trasa: z Vrbova do stawu kieżmarskiego Czytaj całość
 

Z Vrbova do Vlkovej, a następnie do trzeciego stawu vrbovskiego

Cylkotrasa číslo 3: Vrbov - Vlková, tretí Vrbovský rybníkDługość trasy: ok. 18 km, czas: ok. 2 h w średnim tempie, stopień trudności: 7/10
Trasa zaczyna się na skraju Vrbova, przy dawnej spółdzielni rolniczej (JRD). Jak tam trafić? Z rynku należy udać się do samego końca ulicy Hornej. Stąd zaczynają się nasze zdjęcia. Celem jest miejscowość Vlková. To dlatego, że żadna z proponowanych przez nas tras nie ma prowadzić po głównej drodze, po której jeździ mnóstwo samochodów, zwłaszcza w lecie.Z Vrbova do Vlkovej, a następnie do trzeciego stawu vrbovskiego Czytaj całość
 
Cieszę się, że artykuł zainteresował Cię. Więc pospiesz się i zarezerwuj nocleg. Oferujemy tanie noclegi we Vrbovie bez prowizji dla pośredników!

Znajdź nas na Facebooku!