Dla wielu to nie przypadek, że są to najpiękniejsze części Słowacji, które każdy Słowak na pewno powinien poznać. Osobiście nie pamiętam zbyt wiele ze szkoły, ale jedną liczbę na pewno - 2655 (tyle metrów ma Gerlach štít 😆), ale nie podskoczyłam za dużo, bo każda górska uwodzicielka zna ten numer 😉
A tak na poważnie, tatrzańskie lodowce już zniknęły, więc stały się dostępne dla nas, zwykłych ludzi, w doliny wbudowano wygodne szlaki, wysokogórskie przełęcze przechodzą przez wiele siodeł, turystyczne znaki prowadzą na dziesięć tatrzańskich szczytów, więc jedyne rzeczą, którą powinniśmy się zainteresować, jest jak się tam dostać? No, może samochodem, ale także dla tych, którzy ratują naszą przyrodę, są sposoby, jak np. kolejka tatrzańska z Popradu do Starego Smokowca. Inne punkty wyjścia w Tatry Wysokie, oddalone o około pół godziny jazdy samochodem, to Tatrzańska Łomnica lub Szczyrbskie Jezioro. Z tych miejsc możesz wybrać spacer lub wędrówkę, w zależności od tego, jak trenowałeś dolne partie 🙂
Piesze wycieczki
od Szczyrbskiego Jeziora
- czerwony znak z lekko wznoszącym się chodnikiem na Jamské pleso (1 godzina, przewyższenie 120 m)
- niebieski znak wokół jeziora, a następnie żółty znak do kompleksu FIS (1 godz.)
od Starego Smokowca
- niebieski znak do podnóża Sławkowskiego Szczytu, czerwony znak na Hrebienok i zielony z powrotem do Starego Smokowca (2 godz., przewyższenie 300m)
- kolejką linową na Hrebienok i zielonym szlakiem do wodospadów Studený potok, następnie niebieskim szlakiem na Starolesnianska poľana (dawniej łąka Poľzík) do schroniska Reinera i czerwonym znakiem na Wodospad Obrovský (1 godzina, przewyższenie 150 m)
z Tatrzańskiej Łomnicy
- zielony znak na stację Start i niebieski znak dla łąk w strefie leśnej (1 godz., przewyższenie 200 m)
- żółty znak z kolejki linowej na łąki koło Matliary iz powrotem chodnikiem wzdłuż drogi Slobody (1 godz., wysokość 1 m)
Wędrówki po leśnej strefie Tatr Wysokich
w dolinach, na bale i do schronisk dla bardziej wymagających turystów. Wymagają zwykłego sprzętu do wędrówek i dobrego zdrowia.
Od Szczyrbskiego Jeziora (1355 m)
- kolej krzesełkowa na Solisko (1815 m), niebieski znak na Dolinę Furkot, a następnie żółty na Bal Niżnego Wahlenberga (2053 m). Powrót żółtym znakiem do ujścia doliny i czerwonym znakiem do Szczyrbskiego Jeziora. Cała wycieczka trwa około 4 godzin.
- czerwony znak na Popradský Ples (1494 m) i niebieski na Veľký Hincov Ples (1946 m). Około 3 godzin.
Ze Starego Smokowca (1010 m)
- kolejką linową na Hrebienok (1263 m) i dalej do chaty Zbojníckiej (1660 m) lub Chata Téry'ego (2015 m). Powrót tą samą trasą. Wejście na górę zajmuje od 3 do 4 godzin. Dla wymagających: istnieje możliwość połączenia na całodniową wędrówkę: Zbojnícka chata oddalona jest od Térów o około 2 godziny.
Z Tatrzańskiej Łomnicy (850 m)
- niebieski znak na Wodospady Studený potok i dalej na Starolesnianską łąkę (dawniej łąka Kamzík) - 1295 m, czerwony znak na Skalnaté Pleso (1751 m) i niebieski znak wokół Małej Svišťovki na Start. Zielony znak do Tatrzańskiej Łomnicy. Cała wycieczka trwa około 6 godzin.
- wzdłuż drogi Slobody do Tatrzańskich Matliar, przy niebieskim znaku na Białą Kulę (1612 m). Stamtąd czerwony znak na Zieloną Kulę (1545 m) i żółty na przystanek SAD Biela voda (1612 m). Cała wycieczka 6 godzin.
Z Tatrzańskiej Polanki (1005 m)
- po zielonym znaku do Domu Śląskiego. Podróż w górę 2:30 – 3:00 godz. Istnieje możliwość kontynuacji na polski grzbiet.
Z Tatrzańskich Matliar (885 m)
- do Zelené Pleso (3:00)
- do Biele Plesá (2:30) i Kopské sedlo (0:40). Możliwość okrążenia: Biele Plesá i Zelený Plesá łączy trasa o długości ok. 45 minut.
Podjazdy na szczyty Tatr Wysokich
- Kasprov vrch (1985 m) - wejście z Podbańskiej Cichej doliny na Liptowski kosziar, wreszcie żółty znak na Suchą Siodło w pobliżu szczytu. 5 godzin.
- Krywań (2494 m) - od Trzech Studni z zielonym znakiem 3 godziny
- Krywań (2494 m) - ze Szczyrbskiego Jeziora czerwonym szlakiem na Jamský Ples (1447 m) i niebieskim na szczyt. 3 do 4 godzin.
- Predné Solisko (2093 m) - ze Szczyrbskiego Jeziora żółtym szlakiem kierujemy się na wyciąg krzesełkowy, a następnie do chaty pod Soliskiem (1830 m). Dalej czerwony znacznik na górę. Od domku 45 min.
- Kôprovský štít (2367 m) - ze Szczyrbskiego Jeziora czerwonym szlakiem kierujemy się na Popradský Pleso, z niebieskiego na Veľký Hincov pleso (1946 m) i dalej na Vyšné Kôprovské sedlo (2180 m). 3 do 4 godzin. Od siodła czerwony znak do góry. 45 minut.
- Rysy (2499 m) - od przystanku Popradské Pleso niebieskim znakiem do skrzyżowania w Dolinie Mięguszowskiej i czerwonym do chaty pod obiektami (2250 m). 3 do 4 godzin. Stamtąd na szczyt jeszcze przez godzinę.
- Východná Vysoká (2428 m) - ze Starego Smokowca żółto-zielony drogowskaz na Dom Śląski (1670 m), następnie zielony drogowskaz na przełęcz Poľský grzebień (2200 m). Z siodła kolejna godzina żółty znak na górę.
- Slavkovský štít (2452 m) - ze Starego Smokowca kolejką linową na Hrebienok i początkowo czerwonym szlakiem, potem niebieskim szlakiem przez las na grzbiet i na szczyt. godziny.
- Veľká Svišťovka (2037 m) - czerwony znak z Zelený ples 1 godzina
- Jahňací štít (2229 m) - z Tatrzańskiej Łomnicy do Matliara i znak niebieski, potem żółty do chaty na Zeleným pls na 3 do 4 godzin. Z domku po żółtym znaku na górę jeszcze 2 godziny.
… Jest o wiele więcej, po prostu trzeba przyjechać i wybrać, choć przyznaję, że wybór z tak wielu może być naprawdę trudny, gwarantuję, że niezależnie od tego, jaką wycieczkę wybierzesz, będzie tego warta.