Ze względu na swoją historię Vrbov jest bogaty w zabytki. Kościół św. Servác z pierwszej połowy XIII wieku, którego odbudowę ukończono w 13 roku, ale kościół ewangelicki i kolumna maryjna również mają wartość historyczną
Kościół św. Serwacza
Kościół jest najważniejszym i najrzadszym zabytkiem artystycznym i historycznym Vrbova. Obecnie służy Kościołowi katolickiemu. Stoi bezpośrednio na placu, a jego wieże wystają daleko i szeroko ponad wzgórza, mimo że teren wokół Vrbova jest naprawdę nierówny. Kościół objęty jest wyjątkowym patronatem i jest pod wezwaniem św. Servác, to jedyny kościół na Słowacji, który ma patrona św. Servaca. św. Servác był za życia biskupem w Belgii. Legenda głosi, że burzliwe przemiany i najazdy Hunów wypędziły go z miasta do Maastricht (Holandia), gdzie zmarł w 384 roku. Grób św. Serváca znajduje się w katedrze w Maastricht, poświęconej jego pamięci. św. Serwaci byli przedstawiani w średniowieczu jako biskup z kulą w jednej ręce i kluczem w drugiej. Według legendy klucz podarował mu św. Piotr.
Na chrzcielnicy z brązu Vrbowa, która nadal znajduje się w tym kościele z 1484 r., czterokrotnie wydrukowana jest pieczęć Vrbowa z XIV wieku. z tym przedstawieniem świętego. św. Servác jest patronem ślusarzy i stolarzy, należy do niego razem ze św. Pankrác i św. Bonifácom do tzw lodowy święty. Mieszkańcy Vrbova poświęcili mu w 14 roku swój kościół, który uważany jest za najstarszy na Spiszu. Pod koniec 1222 roku w sąsiedniej Lubicy pojawił się kielich, który jest wierną kopią kielicha, który służy św. Msze w tym kościele do dziś. Podobno podczas odbudowy plebanii w Vrbovie nieświadomie przeniósł się do Lubic. Kościół został gruntownie wyremontowany w 2008 roku, pomalowany z dekoracjami, dodany do ogrzewania i służy codziennym potrzebom Kościoła katolickiego.
Renesansowa dzwonnica
Masywny czworoboczny budynek z gotyckim rdzeniem, przebudowany w XVI wieku. Na tablicy informacyjnej nad wejściem wejściowym widnieje czterocyfrowy numer 16. Dzięki temu napisowi potwierdza się również stylistyczne powiązanie z innymi spiskimi dzwonnicami, m.in. w Kieżmarku lub Spiskiej Sobocie. Na podstawie tych wspólnych elementów można szacować, że dzwonnica została zmodyfikowana dopiero w 1644 r. przez mistrza Ulricha Meterera. Najstarszy wiszący dzwon pochodzi z drugiej połowy XIV wieku, odlany w słynnej dzwonnicy Spišsko-Novovej.
Dzwonnica Vrbovská była fundacją VUB w konkursie na odbudowę dzwonnicy, mieliśmy szansę wygrać pieniądze na jej odbudowę i udało się! Zróbcie więc zdjęcia na naszej stronie tylko jako zdjęcia "przed odbudową" i wierzymy, że zdjęcia dzwonnicy "po odbudowie" zostaną dodane wkrótce. Dziękuję wszystkim, którzy głosowali na wszystkich, na których głosowali, dziękuję!
http://www.vub.sk/zvonice/
Aktualizacja 13.1.2011 dodała zdjęcie dzwonnicy po odbudowie. Naprawdę jej się udało.
Dzwonnica we wsi Vrbov Dzwonnica we wsi Vrbov
Kościół ewangelicki
W 1783 r. ewangelicy z Vrbova uzyskali pozwolenie na budowę kościoła w pobliżu rynku. Wystawili go w niecały rok. Kościół jest wysoką, jednonawową budowlą halową z fasadą szczytową. Obecny ołtarz został zbudowany w 1884 r. przez mistrza z Vrbov, Jána Maurera, jako osobliwa architektura neoklasyczna z dwiema kolumnami z kompozytowymi kapitelami po każdej stronie. Pomiędzy kolumnami półokrągły obraz Chrystusa na Górze Oliwnej, namalowany w 1884 r. przez Ladislava Mednyánszky'ego. Ambona została wykonana w 1884 r. przez mistrza z Vrbova Ľudovíta Maurera. Organy z dekoracją marmurową i rokokową pochodzą z lat 1780-1785. Obecnie kościół służył do odprawiania mszy podczas przebudowy kościoła św. Serváca, ale po odbudowie pozostała prawie nieużywana ponownie, ponieważ ewangelicy mają we wsi minimalną reprezentację.
Niepokalana Statua
Kolumna Maryjna stoi na placu obok plebanii, podobnie jak w pozostałych dwunastu miastach Spisza. Na wzniesionej podstawie znajduje się filar Niepokalanego Poczęcia depczący głowę węża. Dziewica Maryja pierwotnie miała wokół głowy złotą obręcz z promieniami aureoli i dwunastoma gwiazdami. Figura Matki Boskiej ma te same cechy, co dzieło tego samego rzeźbiarza na filarze Matki Boskiej w Wielkiej. Kolumna w Vrbovie została zbudowana w latach dwudziestych XX wieku. Później za czasów proboszcza Karola Patzowskiego z Vrbova (20-18) został odrestaurowany: w tym okresie obok posągu zbudowano zapaloną latarnię i odprawiano nabożeństwa. Kolejny remont miał miejsce w 1822 r., kiedy wyrzeźbiono w cokole napis: ODNOWIONY ANNO DOMINI 1835, po drugiej stronie AVE. W 1867 roku naprawili ogrodzenie. Jednak oryginalny posąg został już zastąpiony kopią.
*
Źródło informacji:
CHALUPECKIE, Iwan. Historia Vrbowa. ISBN 80-85515-35-9