Ośrodek narciarski w Tatrzańskiej Łomnicy (Tatranská Lomnica)

Mapa lyžiarskeho strediska Tatranská LomnicaOdległość od Vrbova: 16,4 km, liczba wyciągów i tras zjazdowych: 7, łączna długość wyciągów 2740 m, łączna długość tras zjazdowych: 5500 m

Największym ośrodkiem sportów zimowych w okolicy Popradu i Vrbova jest zdecydowanie ośrodek w Tatrzańskiej Łomnicy. Polecam go turystom odwiedzającym Vrbov, którzy ze względu na bliskość tutejszego Thermal Parku zdecydowali się na nocleg w Vrbovie. Ośrodek narciarski Tatrzańska Łomnica jest oddalony od Vrbova o zaledwie 16,4 km.
W okolicy Vrbova są również inne wyciągi, nawet bliżej położone, jak na przykład Kežmarok - Štart (7 km) czy w podobnej odległości Lopušná dolina (24,3 km), które może być alternatywą dla Tatrzańskiej Łomnicy. Ale jeśli chcecie naprawdę dobrze poszusować, a parę ośrodków w życiu już widzieliście i preferujecie nowoczesne ośrodki z wyciągami kabinowymi i krzesełkowymi, to Tatrzańska Łomnica będzie dla Was jak znalazł.
Dlaczego? Powodów jest kilka...


Tatrzańska Łomnica to najwyżej położony ośrodek narciarski na Słowacji. Możecie zatem zjechać z wysokości 2190 m. Przez Przełęcz Łomnicką (Lomnické sedlo) możecie zjechać natrostradą o długości 6 km aż do Tatrzańskiej Łomnicy.

Ale nie tylko o wysokość chodzi. Ośrodek posiada łącznie 10,7 km tras zjazdowych. Parkowanie nie sprawia kłopotu. Nawet w szczycie sezonu, w czasie świąt, kiedy przyjeżdżają tłumy narciarzy i snowboardzistów ze wszystkich sąsiednich jak i bardziej odległych krajów, nie ma problemów organizacyjnych. Byłem tam kilkakrotnie w tym roku. Oczywiście w samym środku sezonu. I na własnej skórze przekonałem się, że nie ma żadnych trudności z zaparkowaniem samochodu. Parking znajduje się na samym początku, w dolnej części ośrodka. Jak dojedziecie do Tatrzańskiej Łomnicy, z pewnością znajdziecie parking nieopodal tras zjazdowych – tablic informacyjnych w Tatrzańskiej Łomnicy jest sporo.

Jak już będziecie gotowi, trzeba przejść około sto metrów do kas, gdzie można kupić karnety. Po drodze natraficie na coś, co trochę mi przeszkadzało. Chodzi o to, że kawałek trzeba przejść zboczem, po którym jeżdżą ludzie. Wydaje mi się to dziwnym rozwiązaniem. Albo raczej żadnym rozwiązaniem...

Już po drodze do kas zauważycie, że ośrodek tętni życiem. Miniecie kilka punktów gastronomicznych, mały ośrodek dla dzieci, w którym dla maluchów przygotowano specjalny program. Nie może oczywiście zabraknąć wypożyczalni sprzętu narciarskiego itp.

Podczas mojej pierwszej wizyty poza herbatą z termosu temperaturę podniósł mi czas oczekiwania na pierwszy wjazd. Czekało się około 45 minut. Wszyscy byli niezadowoleni. Na szczęście przy kolejnych wjazdach tego dnia i w kolejnych dniach nic takiego się nie powtórzyło. Czas oczekiwania był średni. W szczycie sezonu czas oczekiwania na kabinę w dolnej stacji wynosi 5 minut, co - jak na Słowację - wydaje się całkiem niezłym wynikiem. A jeśli jeszcze można wybierać różne trasy zjazdowe i wyciągi, których w Tatrzańskiej Łomnicy nie brakuje, szybko zapomnicie o wszelkich niedogodnościach.
Do wyboru jest kilka wyciągów kabinowych i krzesełkowych. Nam wystarczyła kolejka Tatranská Lomnica - štart i Štart - Čučoriedky. Przesiadka jest na stacji „Štart“ jak wyjedziecie na Čučoriedky. Zjazd na dół, do Tatrzańskiej Łomnicy jest wystarczająco długi – w każdym razie mnie na snowboardzie dał popalić. Ale trzeba przyznać, że daleko mi do wyczynowca. Oczywiście, można było wyjechać jeszcze wyżej, na Skalnaté pleso, ale nie odważyłem się widząc jak się męczą inni narciarze. Trochę się bałem, jak to zniosę :-)

Ogólnie Tatrzańską Łomnicę oceniam pozytywnie. Widać, że zarządca się stara i co rok pojawiają się nowe trasy i wyciągi. Na miejscu znajdziecie wszystkie usługi, których moglibyście oczekiwać w takim miejscu.


Dla jasności dodaję listę wyciągów i kolejek linowych:


Typ
Kolejka, wyciąg narciarski Stacja górna Przepustowość Długość Przewyż.
 kolejka kabinowa Skalnaté pleso - Lomnický štít 2625 m. n.m. 42 osób/g. 1868 m 855 m
 kolejka krzesełkowa Skalnaté pleso - Lomnické sedlo 2196 m n.m. 900 osób/g. 1138 m 408 m
 kolejka kabinowa Štart - Skalnaté pleso 1772 m n.m. 900 osób/g. 2002 m 599 m
 kolejka kabinowa Tatranská Lomnica - Štart 1173 m n.m. 900 osób/g. 1705 m 270 m
 kolejka krzesełkowa Štart - Čučoriedky 1357 m n.m. 2400 osób/g. 850 m 195 m
 kolejka krzesełkowa Tatranská Lomnica - Štart 1169 m n.m. 2600 osób/g. 1889 m 280 m
 kolejka krzesełkowa Tatranská Lomnica - Buková Hora 1040 m n.m. 2400 osób/g. 683 m 133 m


Pełna lista tras zjazdowych:


Trasa narciarska Przewyż. Długość
Lomnické sedlo 299 m 1.237 m
Francúzska mulda 299 m 750 m
Generál 324 m 1.350 m
Čučoriedky východ 226 m 957 m
Čučoriedky západ 230 m 884 m
Štart východ 114 m 850 m
Štart západ 278 m 1.998 m
Grand Slnečná 110 m 1.100 m
Buková Hora 130 m 700 m
Javorová cesta 95 m 900 m

Dla narciarzy biegowych:


Trasa biegowa Długość
Trať Hlboká 2.700 m

Źródło informacji w tabelkach: vt.sk. Na tej stronie można znaleźć więcej aktualności, zdjęć, webkamery i informacje o warunkach.

Jeśli macie jakieś doświadczenia z tym ośrodkiem, proszę o wpisy w księdze gości. Jeśli macie zdjęcia ze stoków w Tatrzańskiej Łomnicy, przesyłajcie je na e-mail – chętnie je opublikuję.


 
Cieszę się, że artykuł zainteresował Cię. Więc pospiesz się i zarezerwuj nocleg. Oferujemy tanie noclegi we Vrbovie bez prowizji dla pośredników!

Znajdź nas na Facebooku!